RSS
Magazín Broukservis JMK

Dvě konstrukce nanečisto

V létě tohoto roku začíná jeho kancelář pracovat na návrhu malého vozu, pro který však nemá zákazníka. Situace se mění v září, kdy uzavírá smlouvu s firmou Zűndapp, výrobcem motocyklů, která hodlá vyrábět automobily v ceně jen o málo vyšší než je cena motocyklu s postranním vozíkem. Během šesti týdnů je na světě první projekt s plochým, vzduchem chlazeným čtyřválcem, litrového objemu o výkonu 15kW za zadní nápravou, jednoduchým rámem z U profilů a nápravami odpruženými příčnými listovými pery a čtyřmístnou dvoudveřovou karoserií smíšené konstrukce. Vůz byl dlouhý 3300mm, široký 1420mm a vysoký 1500mm, rozvor náprav činil 2500mm a rozchod kol byl 1200mm vpředu i vzadu. Údaje o hmotnosti se v různých pramenech liší, byla však kolem 900kg.
Technici firmy Zűndapp se obávali hlučnosti a vibrací nevyzkoušeného vzduchem chlazeného boxeru a prosadili montáž vlastního kapalinou chlazeného hvězdicového pětiválce o objemu 1192 cm3 a výkonu 19kW. V dubnu 1932 byly dokončené tři prototypy, dva uzavřené vozy a jeden kabriolet, podrobeny jízdním zkouškám. Ty skončily zklamáním, neboť kapalinou chlazené motory v zádi vozu byly nedostatečně chlazeny a vydržely jen pár stovek kilometrů. To byl jeden z důvodů, pro které firma Zűndapp projekt zrušila, druhým byla již známá výše nákladů na dokončení vývoje a zavedení výroby, na které by norimberský výrobce motocyklů neměl prostředky. Porscheho kancelář obdržela odstupné ve výši 85000 říšských marek (RM) a jeden ze tří prototypů.
Na přelomu let 1932/33 se kancelář plně věnovala výkresové dokumentaci později úspěšného monopostu s motorem V16 umístěného uprostřed pro Auto- Union, v polovině března 1933 se však již plně věnuje projektu lidového vozu, pro další motocyklovou firmu NSU.
Zadání projektu nechávalo, v rámci rozpočtu, Porschemu volnou ruku v konstrukčních řešeních. Projekt značený jako Typ 32 dostal podvozek s páteřovým rámem vzadu rozvidleným pro montáž poháněcího ústrojí a nápravy odpružené dalším Porscheho patentem- zkrutnými tyčemi. Motor byl opět vzduchem chlazený boxer, tentokrát o objemu 1470cm3 a výkonu 20kW. Zkušební jízdy tří prototypů skončily tentokrát s lepšími výsledky, motor byl sice hlučnější než srovnatelné, kapalinou chlazené agregáty, ale byl méně náročný na údržbu a netrpěl přehříváním. Větším problémem byly praskající torzní tyče pérování, ale i ten byl rychle odstraněn.
I NSU od projektu odstoupila, tentokrát z toho důvodu, že konkurence (Zűndapp a BMW) získala zakázku na těžké motocykly pro armádu a NSU tak mohla za nižších nákladů expandovat na trhu lehkých civilních motocyklů.
Frustrace z marně vynaloženého úsilí na tyto neúspěšné projekty musela být veliká, myšlenka Volkswagenu však vězela v Porscheho umíněné mysli tak hluboko, že se ji rozhodl prosadit stůj co stůj. V minulosti byl svými zaměstnavateli obviňován ze zbytečných nákladů na vývoj. Když navrhl nějakou součástku a použil ji v konstrukci, nezdržoval se dlouhými výpočty a už uvažoval o jejím zdokonalení a jejím vlivu na zlepšení celku. Dvě poslední konstrukce tak daly vzniknout kvalitnímu a dětských nemocí zbavenému předobrazu budoucího Brouka a zbývalo „jen“ uvést myšlenku v život.
Dá se říci, že tento muž, jen co pomohl automobilu z plenek a úspěšně posouval jeho limity na silnicích a závodních drahách, začal jej přibližovat širokému okruhu zákazníků.